Co mají společného koberce a chodidla
Koberce existují dvojího druhu, a sice nástěnné gobelíny a tapisérie a koberce podlahové. Veškeré nástěnné koberce mají jednu podstatnou výhodu – zachycuje se na nich pouze prach, který svou nízkou hmotností pokrývá jejich vlákna spíše na povrchu, takže jeho údržba nepředstavuje vážný problém. Koberce na podlaze jsou ovšem něco jiného – tam do hry vstupuje nejen prach, ale i lidská chodidla.
Jestliže položíte na podlahu koberec a začnete jej zatěžovat chůzí, zašlapáváte prachové částice mezi vlákna. Kde se chodí po koberci naboso a v ponožkách, což je ve většině obytných prostor, spolu s prachem se do kobercové tkaniny vtlačuje i lidský pot. Kombinace potu, vzdušné vlhkosti, prachu a leckdy i rozptýleného tuku při přípravě pokrmů vzniká dokonalá mazlavá kaše, která časem tuhne a na vláknech koberce vytvoří souvislý povlak. Ve finále se to pak jeví tak, jako kdyby koberec ztrácel svou původní barvu.
To ale není vše, spolu se ztrátou barvy a zašpiněním koberce tu vzniká i nepříjemný štiplavý odér, ten vám může připomínat staré žluklé máslo a několik dnů nošené propocené ponožky. O zápach koberce se postarají bakterie, kterým nesmírně chutná náš pot, rozkládají jej a je pak logické, že vůně koberce se nápadně podobá vůni bosých nemytých plosek.
Obyčejný sáčkový vysavač na důkladné čištění koberce nestačí, ani nemůže, protože na to nemá potřebný výkon a hlavně pouze nečistoty staticky nasává, ale neprohněte, proto se k důkladnému čištění koberců používá speciální stroj, například osvědčený Rotovac. Ten pomocí rotujících kartáčů důkladně prohněte všechna vlákna, pročistí je čisticím roztokem a následně špínu odsaje i s bakteriemi. Koberec je pak jako nový, nezapáchá a vypadá, jako byste jej koupili včera. Rotovac je velmi dobře recenzovaný čisticí systém a je v provozu již řadu let po celém světě.